304 / 304L Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik ailesinin en çok kullanılanlarından olan bu çelik türü; EN normuna göre 1.4301 ya da X5CrNi18-10, UNS normuna göre ise S30400 olarak adlandırılmaktadır.

304 / 304L paslanmaz çelikler kolay bulunabilirliği ile kolay şekil alması ve kolay kaynak edilebilirliği ile birçok sektörde kullanılması en önde gelen çelik türüdür. Korozyona dayanım açısından 303 tip paslanmaz çeliklerden daha dayanıklıdırlar.

Biz mühendislerin üretimde en çok istediğimiz etmenlerden biride fiyat performansının çok iyi olmasıyla beraber, günlük kullanım alanları için üst düzey kalitede olmasıdır. özellikle günlük kullanım alanlarımızdan hemen hemen her yerde sorunsuz bir şekilde hem estetikliğiyle hem de uzun süre kullanımıyla bizlere kolaylık sağlıyor.

Günlük kullanımda ve standart üretimler için oldukça yeterli olan tip 304, daha korozif ortamlarda paslanacağı için tercih edilmez. Daha zorlu koşullarda, 304 kalite paslanmaz çelik yerine 316, 316L, 316Ti veya dubleks tip paslanmaz çelik tercih edilmelidir.

KOROZYONA DAYANIMI

Mekanik dayanım açısından çoğu zaman yeterli olan bu paslanmaz çelik kalitesi, yüksek akma ve kopma dayanımı istenen yerlerde tercih edilmez.

MEKANİK ÖZELLİKLERİ

Aşırı kaynağın olmadığı yerler için düz 304 kalite paslanmaz çelik çok ideal bir malzemedir. Kaynağın daha yoğun olduğu yerlerde ise kabarma yapmaması için daha düşük karbonlu olan (L=low carbon) 304L kalite malzeme tercih edilmelidir.

KAYNAKLANABİLİRLİĞİ

İşlenebilirlik açısından çokta kötü olmayan bu malzeme, işlemenin yoğun olduğu yerlerde tercih edilmez. 304 kalite paslanmaz çelik özellikle torna tezgahlarında ve işleme merkezlerinde talaş sardığı için daha az tercih edilir. Bu tarz işlemin yoğun olduğu yerlerde 304’ün otomat versiyonu olan 303 kalite paslanmaz çelik tercih edilmelidir.

İŞLENEBİLİRLİK
Kalite Özelliklerinin Özeti
304 paslanmaz EN standardına göre 1.4301 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
304 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X5CrNi18-10 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemelere iyi şekil verilebilir ve iyi kaynak yapılabilir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.

Konuyla ilgili daha geniş bilgiye ulaşmak için; kaynak web site adresi bircelik.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..