Alaşım Nedir?

screws and wrench on wooden surface

Bir alaşım, yeni ve faydalı özellikler yaratmak için bireysel özelliklerini birleştiren iki veya daha fazla metalin veya bir metal ve bir metal olmayan karışımıdır. Yaygın bir alaşım, oksidasyona karşı artan direnci nedeniyle paslanmaya karşı dirençli demir, karbon ve kromun bir kombinasyonu olan paslanmaz çeliktir.

Sıklıkla kullanılan diğer bir alaşım, iyi elektriksel iletkenliğe ve ısı direncine sahip bir malzeme oluşturmak için bakırı çinko veya diğer metallerle birleştiren pirinçtir. Diğer alaşım örnekleri arasında bronz (bakır ve kalay karışımı), kalay (kurşun, kalay, bakır ve antimon karışımı) ve lehim (kurşun ve kalay karışımı) bulunur. Bir alaşımın özellikleri, üretiminde kullanılan metallerin özel kombinasyonuna ve oranlarına ve ayrıca üretim sırasında uygulanan ek işleme tekniklerine bağlı olacaktır.

Alaşımlar, inşaat, havacılık ve elektronik dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Örneğin alüminyum alaşımları, hafif ve yüksek mukavemet özelliklerinden dolayı uçak yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Titanyum alaşımları, yüksek mukavemet-ağırlık oranları ve korozyona karşı dirençleri nedeniyle havacılık uygulamalarında da kullanılmaktadır. Elektronik endüstrisinde, bileşenleri birleştirmek için lehim gibi alaşımlar kullanılır. Alaşımların çok yönlülüğü, onları modern imalatta önemli bir bileşen haline getiriyor ve devam eden araştırma ve geliştirmeler, potansiyel kullanımlarını genişletmeye devam ediyor.

Yazılarımıza farklı bir bakış açısı getirmek veyahut yanlışlık görüyorsanız lütfen yorum yapınız :) Teşekkürler

Malzemeci Amca sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin