Bilgisayar Soğutma Sistemlerini Değiştirebilecek Yeni Malzeme_? Bakırdan Daha mı iyi_?

Tek yönlü ısı yayınımı özellikle bilgisayar gibi beyinle çalışan cihazlar için soğutma sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Çünkü sistemlerdeki ısının artışı ana işlem birimlerinin stabil ve kararlı şekilde çalışmasını zora sokabiliyor.

Çeşitli şekillerde eskiden beri bilinen en yaygın yöntem olan termal gümüş macunlarla, ekstra eklenebilen fanlarla yapılıyordu.

Ve son zamanlarda moda haline gelen sulu soğutma sistemleriyle ısının bilgi işlem merkezi diyebileceğimiz bizim için en önemli olan birimin daha iyi ve hızlı çalışmasını sağlamaktır.

Gümüş Termal Macun

Son zamanlarda teknolojik gelişmelerle beraber üretilen daha küçük boyutlara sahip birimler (nano 10-9) hassas olmaları sebebiyle sistem bileşenlerinden ısıyı tek yönlü uzaklaştırmak gerekiyor.

Yeni sistemlerin arızası ve stabil çalışmaması durumunda hem iş yapan makina,bilgisayarların verimlerinin düşmesi hemde yapım maliyetleri açısından önem arzetmektedir.

Isı iletimi için kullanılan bakır

Bunun için malzeme mühendisleri tarafından da iyi bilinen karbon nano tüplerden bir dizi oluşturulup yeni bir malzeme elde edildi. Elde edilen bu malzeme bu zamana kadar sıkça kullanılan bakırdan daha iyi ve tek yönlü ısı iletimi yaptığı görüldü.

Buda ister istemez bilgisayarlarda kullanılan soğutma sistemleri değişecek mi ? sorusunu akıllara getiriyor.

Bakırdan yaklaşık 2 kattan daha fazla iyi iletim sağlayan malzeme yeni sistem soğutmalarında kullanılabileği düşünülüyor.

Fakat yapılan son çalışmalarda yapılan bu yeni malzeme polimer bir katman üzerine konulduğunda katmanlar arasında iletimin düşük olduğu ve dağınık bir yapıda olması, istenilen özelliği sağlayamıyor.

Eğer yapılan bu çalışma polimer benzeri bir yüzeyde düzgün bir şekilde hizalandırılması başarılı olursa soğutma sistemlerinde devrim niteliği taşıyacak ve bütün sistemlerin daha hızlı ve stabil çalışmalarını sağlayabilecek.

KAYNAKÇA

Dr. Tuncay Baydemir Tübitak Bilim Dergisi Yazıları

Metalurji ve Malzeme Mühendisiyim. Ve bir mühendis olarak sürekli üretmek ve çalışmayı kendime görev edindim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir