BİYOUYUMLU KALÇA PROTEZLERİ VE KULLANILAN BİYOUYUMLU MALZEMELER

BİYOUYUMLULUK

Biyouyumlu malzemeler, operasyon sonunda kendisini çevreleyen dokuların normal değişimlerine engel olmayan ve dokuda istenmeyen tepkiler (iltihaplanma ve pıhtı oluşumu vb.) meydana getirmeyen malzemelerdir.

Biyomalzemeler çok değişken koşullara sahip olan insan vücudu ortamında kullanırlar.

Vücudumuzdaki bu gerilmeler ayakta durma, oturma ve koşma gibi faaliyetler sırasında sürekli tekrarlanır tüm bu zor koşullara dayanmalıdır.

Aynı zamanda bu protezlerin eklem yerindeki sürtünme ile oluşan aşınma ya da dirençli olması gerekir.

Aynı biyo uyumlu malzemeler kullanılmış dahi olsa da çok farklı geometrideki kalça protezlerine rastlanmaktadır. Bunun sebebi her insanın farklı kemik yapısı ve boyutuna sahip olmasıdır.

KALÇA PROTEZİ

Kalça protezi, kalça eklemi ileri derecede harap olmuş hastalarda, hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır.

ÇİMENTOLU KALÇA PROTEZİ

Kalça protezi kemiğe iki şekilde tutturulabilir. Kemik kalitesi çok iyi olmayan ileri yaştaki hastalarda, protez kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe tespit edilir. Bu tip protezlere çimentolu kalça protezi adı verilir.

ÇİMENTOSUZ KALÇA PROTEZİ

 Kemik kalitesi iyi olan daha genç hastalarda ise, üzeri gözenekli bir madde ile kaplanmış olan protezler, kemiğin içine çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ve sonrasında vücudun kemiği, protezin üzerindeki gözeneklerin içine ilerleyerek tespiti sağlar. Bu tip protezlere çimentosuz kalça protezi adı verilir.

Kemik Çimentosu:

En yaygın kullanılan akrilik kemik çimentosudur.

Polimetilmetakrilat olarak da bilinir.

Bunun sıvı olan monomer ve toz halindeki polimerden oluşan iki ana bileşeni mevcuttur.

Monomer olan metil metakrilat sıvı kısmın en önemli içeriğidir.

Berrak,renksiz,keskin kokulu ve yanıcı bir maddedir.

Kalça Protezinde Kullanılan Malzemeler

1)Paslanmaz Çelik:

Bu tip biyomalzemeler sağlamlık ve yüksek korozyon dayanımından dolayı yapılmıştır. Korozyon dayanımını etkileyen ana alaşım elementi Cr’dur.

2)CoCr Alaşımları:

Biyomalzeme olarak kullanılan iki tip CoCr alaşımları vardır. Bunlar:

1)CoCrMo

2)CoNiCrMo alaşımlarıdır.

CoCrMo alaşımları dişçilik ve yeni geliştirilen yapay eklemlerde kullanılmaktadır. CoNiCrMo alaşımı ise CoCrMo alaşımlarına nazaran daha ağır yükler taşıyan,kalça ve diz eklemlerinde protez sapı olarak kullanılmaktadır.

Titanyum Alaşımları

Titanyum, paslanmaz çelik ve vitalyuma (CoCrMo alaşımı) göre daha hafiftir.

Titanyumun , mekanik özelliklerinin iyi oluşu, korozyona karşı dirençli olması, elastik modülün doğal kemik yapısına çok yakın olması gibi nedenlerle ortopedik uygulamalarda biyomalzeme olarak kullanılmasını sağlamaltadır.

Titanyumun, biyomalzeme uygulamaları için mekanik ve kimyasal özellikleri yanı sıra , hafif oluşuda önemli özelliklerden biridir.

Ti-Ni alaşımları

Bu alaşımlar, ısıtıldıklarında ilk şekillerine dönebilme yeteneğine sahiptir.Bu özelliğe şekil hafıza özelliği denmektedir.

Ti-Ni alaşımlarında oluşturulan gözenekli yapı insan vücuduyla etkileşimi sağlar.

İmalat Yöntemi

Eklemeli imalat sürecinden önce yapay kemikler için kullanılan implantlar hassas döküm ve talaşlı imalat olmak üzere iki şekilde üretilir.

1)Hassas Döküm:

Hassas döküm yönteminde karmaşık şekilli parçalar üretilebilir.Bu yöntemde yapılması gereken implant ya da protezin önce mumdan modeli yapılır.Eğer birden fazla imalat yapılacaksa o kadar sayıda mum model basılır ve tek bir ana kola bağlanarak bir mum salkımı elde edilir.Bu model salkımı seramik kalıplanarak fırınlanır.Fırınlama sürecinde mum modeller yüksek ısıdan dolayı seramik kaplama içerisinden buharlaşarak uzaklaşır ve böylece iç hacmi imal edilmesi düşünülen protez geometrisinde olan bir kalıp elde edlir.Sıvı metal kalıp boşluğundan dökülür ve soğumaya bırakılır.Bundan sonrada belirli ısıl işlemlerle kullanıldığı yere göre şekillendirilir.

Talaşlı İmalat:

Talaşlı imalat ile hassas dökümden daha hızlı ve boyutsal doğrulukta üretebilmektedir.

İmplantların ve ya protezlerin geometrik karmaşıklığına bağlı olarak CNC tezgahlarında üretilebilmektedir.

Eklemeli imalat:

Eklemeli imalat yöntemi bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu bilgisayar destekli tasarımından direkt olarak elle tutulur fiziksel modeller elde edilmesini sağlayan teknolojidir.