GALVANİZLEME NEDİR ?

metal sheet

Galvanizleme, bir metali korozyondan korumak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Daha kalın bir ana metale ince bir çinko kaplaması uygulayarak çevredeki ortamdan korunmasına yardımcı olur. Etrafımızda bunun sayısız örneği bulunur. Sokak lambaları veya levhaların arka kısımlarına bakabilirsiniz. Daha detaylı gözlem için Metalurji ve Malzeme Hayatımızın Neresinde yazımıza bakabilirsiniz.

Çok sayıda, üzerinde sessiz, gümüş renkli bir renk olacaktır. Bu “gümüş görünümlü renk ” aslında çinko kaplamadır.

Galnanizleme Neden Tercih Edilir ?

Oldukça basit, bir metalin galvanizlenmesi, korozyon önleyici özellikler sunar. Koruyucu çinko kaplama olmadan, metal elementlere maruz kalır ve potansiyel olarak daha hızlı oksitlenir ve paslanır. Galvanizli Çelik, aşınmayı önlemek için ostenitik paslanmaz çelik veya alüminyum gibi malzemelerin kullanılmasında maliyet etkin bir alternatiftir.

Unutulmamalıdır ki mühendisleri veya mühendisliği diğer işlerden veya mesleklerden ayıran en önemli kısım maliyet açısından tasarruf edebilecek çözümler uygulamasıdır. İhtiyaçtan fazlası gereksiz masraf getirir.

Galvanizleme Nasıl Çalışır ?

Galvanizleme bir metali biden fazla erkenden koruyabilir. İlk olarak, metali çevreleyen ortamdan koruyan koruyucu bir kaplama oluşturur. Çinko tabakası sudaki ve nemdeki ve havadaki diğer elementlerin altındaki çeliği aşındırmasını önler. Bu koruyucu tabaka çizilme ve darbe almayacak yerlerde kullanılır. Çünkü çinko kaplama yeterince derin bir şekilde çizilirse, metal açığa çıkar ve koruyucu özelliği kalmayacağından korozyona karşı duramaz ve malzeme oksijenle birleşerek pas dediğimiz yapıyı oluşturur.

Galvanizleme yöntemleri ve detaylı bilgi için kaynak link

Malzemeci Amca sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin