hot air balloons flying over the mountains

Helyum insan sesini nasıl inceltir?

Helyumun insan sesini nasıl tizleştirdiğinin arkasındaki bilim nispeten basittir. Bir kişi helyum gazını soluduğunda, ses dalgalarının insan vücudunda seyahat etme şeklini değiştirir. Konuştuğumuz zaman, ciğerlerimizden çıkan hava ses tellerimiz aracılığıyla yukarı doğru hareket eder ve sesimizi oluşturan boğazımız, ağzımız ve burun boşluğumuzda….

Oku
hydrogen molecules against blue background

Hidrojen Depolama Teknikleri

Hidrojen, enerji üretimi için yakıt olma potansiyeline sahip temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, hidrojeni yakıt olarak kullanmanın en büyük zorluklarından biri, depolanmasıdır. Hidrojen düşük bir enerji yoğunluğuna sahiptir ve depolanması zor ve pahalıdır. Bu yazıda, mevcut çeşitli hidrojen depolama tekniklerini tartışacağız.

Oku

Lityum Keşfi ve Tarihi

Oldukça reaktif bir metal olan lityum, 1817’de İsveçli kimyager Johan August Arfwedson tarafından keşfedildi. Arfwedson, İsveç’in Uto kentindeki bir madenden alınan bir cevher örneğini analiz ediyordu ve Yunanca taş anlamına gelen lithos kelimesinden esinlenerek “lityum” adını verdiği yeni bir element belirledi. Bununla birlikte, 1850’lere kadar lityum, İngiliz kimyager William Brande tarafından saf metalik formunda izole edilmedi.

Oku