Vidalar nasıl yapılır?

blur bolt chrome close up

Vida yapmak, çeşitli farklı projelerde son derece yardımcı olabilecek basit bir işlemdir. Vida yapmak için kaliteli bir içi boş çelik çubukla başlamanız gerekir. Çelik çubuk, yapmak istediğiniz vidanın boyutunu alacak kadar uzun olmalıdır. Daha sonra, çelik çubuğun köşelerinin karşıt taraflarında, biri vidanın sivri ucu ve diğeri sap için olmak üzere iki delik açmanız gerekecektir. Uygun bir uyum sağlamak için her bir vida boyutu için doğru boyutta matkap ucunu bulmak önemlidir.

Bir sonraki adım, çelik çubuğa bir iplik kesmektir. Bu diş, vidayı dayanıklı bir donanım parçasına dönüştürecek olan şeydir. İpliği oluşturmak için çok keskin bir metal kılavuz setine ihtiyacınız olacak. İpliği matkap ucuna yerleştirin ve sağlam çelik çubuğa bir iplik kesmek için saat yönünde çevirin. İpliğin uygun oturma ve tork için istenen standardı karşıladığından emin olun. Diş yeterince oluşturulduktan sonra, vidanın üstüne bir başlık veya flanş ekleyebileceksiniz.

Başlığı veya flanşı eklemek için çelik çubuğun tepesinde bir yuva açabilirsiniz. Bu yuva yerindeyken flanşı bir cıvata ve somun seti ile vidaya bağlayabileceksiniz. Alternatif olarak, mağaza tarafından size sağlanan önceden yapılmış bir vida başı da kullanabilirsiniz. Hangi malzemeleri seçerseniz seçin, yeni oluşturduğunuz vidanın dişine uymalıdır.

Son olarak vidayı tamamen sağlam hale getirmek için vidanın diğer ucuna noktayı eklemeniz gerekecek. Bunu yapmak için çelik çubuğun ucuna bir delik açıp onu ısıtacaksınız. Çelik çubuğun ucu ısınmaya başladığında, çubuğun ucunu bir noktaya törpülemeye başlayın. Daha iyi bir tutuş için, noktanın kenarı boyunca bir veya iki tırtık ekleyin. Ardından, çubuğun ucunu soğutun ve vida tamamlanacaktır.

Vida yapmak basit olabilir ancak çok çeşitli projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Etkili bir vida oluşturmak için kaliteli malzemelere ve doğru aletlere ihtiyacınız olacak. Doğru sarf malzemeleriyle herkes birkaç kolay adımda kendi vidalarını yapabilir.