Yaygın Kullanılan Alaşım Elementleri

Alaşım elementleri, çeliğin mekanik ve kimyasal özelliklerini değiştirmek için standart karbon çeliğine göre avantajlar sağlamak için kullanılır. Çeşitli gelişmiş özellikler elde etmek için kullanılan birçok alaşım elementi olsa da, bazı elementler diğerlerinden çok daha yaygındır. Bunlar 5 yaygın alaşım elementidir:

Krom
Karbon çeliğine genellikle% 11’den daha büyük oranlarda eklenen krom, paslanmaz çelik oluşturur. Bu yüzde ve üzerinde, bir çeliğin korozyon direnci çok fazla artar ve demirin oksidasyonu birçok durumda önlenir. Demir oksitlenmez, çünkü krom ilk önce oksitlenir ve çelik üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Chromium ayrıca, daha küçük miktarlarda bile mekanik özelliklerin geliştirilmesine yardımcı olur. Çeliğin gücünü, sertliğini ve ısıl işlem görebilme yeteneğini artıracak.

Yüksek miktarda krom içeren ortak çelikler 439, 309, 2205 paslanmaz çelik kalitedir. Sınıf D2 takım çeliği de önemli miktarda krom içerir.

Molibden
Molibden, krom gibi, çeliğin korozyon direncini etkiler. Molibden ayrıca çeliğin sertliğini, tokluğunu ve çekme dayanımını artırabilir. Güçlü ve sert bir çelik yapmak için ısıl işlem sırasında gerekli söndürme oranını düşürerek sertleşebilirliği arttırır. Molibden ayrıca, klorür kaynaklı korozyona direnci arttırdığı için çelikte oyuklaşma riskini de azaltabilir. Çukurlanma Direnci Eşdeğeri veya PRE aslında molibden, krom ve nikel miktarının katsayılarla çarpılması ve ardından değerlerin bir araya getirilmesiyle hesaplanır.

Yüksek molibdenli çelik sınıfları, “A” takım çelikleri, Grade 250 gibi birleştirme çelikleri grubu ve birçok paslanmaz çeliktir.

Vanadyum
Vanadyum, çeliğin tane boyutunun kontrol altına alınmasına yardımcı olarak kullanılır ve küçük kalır. Tane boyutu küçük tutulur, çünkü vanadyum çelik bir çeliğe eklendiğinde oluşan vanadyum karbürleri tahıl oluşumunu engeller. Bu tıkanma, tanelerin ilave vanadyumsuz olacakları kadar büyümelerini engeller. Bu ince taneli yapı sünekliği arttırmaya yardımcı olur. Bazı çeliklerde, ise çelik profil vanadyum tarafından oluşturulan karbürler çeliğin sertliğini ve kuvvetini artırabilir.

Yüksek miktarda vanadyum içeren çelik alaşımları A3, A9, O1 ve D2 takım çeliklerini içerir. M390 ve VG 10 gibi bıçak çeliklerinin de nispeten yüksek miktarlarda vanadyumları vardır.

Manganez
Manganez, ısıl işlemlere yardımcı olmak için çeliklerde sıklıkla kullanılır. Çelikler, sertliği ve kuvveti artırmak için ısıtıldığında ve söndürüldüğünde, söndürme hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa işlem o kadar kararsız hale gelir. Manganez sertliği ve kuvveti aynı miktarda artırmasına izin verir, ancak daha yavaş bir su verme hızında. Bu, ısıtma ve söndürme işlemi sırasında oluşacak hata riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yüksek miktarda manganlı çelikler arasında A10, A4 ve O2 takım çelikleri bulunur. 201 paslanmaz çelik ayrıca nispeten yüksek bir manganez miktarına sahiptir.

Nikel
Östenitik bir paslanmaz çelik üretmek için nikel kullanılır, çünkü bir östenit promotörüdür. % 18 veya daha fazla krom miktarları kullanıldığında ve nikel bileşimi% 8’den büyük olduğunda, östenitik paslanmaz çelik oluşturulur. Bu kombinasyon aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır ve östenitik kaliteler en yaygın kullanılan paslanmaz çeliklerden bazılarıdır. Nikel ayrıca çeliğin mekanik özelliklerini geliştirmek için kullanılır. Düşük sıcaklıklarda bile tokluğu ve darbe dayanımını arttırmak için kullanılır.

Yüksek miktarda nikel içeren çelikler, östenitik paslanmaz çeliklerin tümünü içerir. 23XX ve 25XX grupları gibi alaşımlı çelikler de yüksek miktarda nikel içerir.

Malzemeci Amca sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin